Mozolji nikoli niso prijetni in dobrodošli, a določeni predeli obraza, kot je na primer brada, so še posebej podvrženi njihovemu pojavu. Razlogov za to je veliko; prekomerno izločanje kožne maščobe, neravnovesje hormonov, stres, nezdrav življenjski slog, neustrezna nega in še bi lahko naštevali.
Med najpogostejšimi vzroki pogosto tiči prav hormonski faktor (hormonske akne), ki je še toliko bolj prisoten pri ženskah, ki se z nihanjem hormonov soočamo skozi menstrualni cikel.
Brada je v primerjavi z drugimi deli obraza zelo dovzetna za akne, saj je na tem mestu več žlez lojnic in posledično več izločanja kožne maščobe. Več maščobe oziroma sebuma pa vodi v bistveno večje možnosti za mašenje por, pojav komedonov in mozoljev.
Mozolji se namreč pojavijo, ko se zamašijo lasni mešički pod kožo. Ti mešički so zamašeni z odmrlimi kožnimi celicami in sebumom, kožno maščobo, ki sicer skrbi za zadostno navlaženost kože. Ko se ravnovesje poruši, se lahko na bradi pojavijo mozolji. Pomembno je, da razumemo, zakaj je ta del obraza toliko bolj dovzeten, saj lahko na ta način k izboljšanju stanja kože z določenimi ukrepi bistveno pripomoremo.
Vzroki za akne na bradi
Za nastanek mozoljev na bradi so najpogosteje odgovorni hormoni. Ko raven hormonov naraste, se namreč poveča tudi proizvodnja sebuma. Najstniki so v tem pogledu najbolj dovzetni za to vrsto mozoljev. Tudi ženske vseh starosti imajo zaradi menstrualnega cikla (in z njim povezanih hormonskih nihanj) pogoste izbruhe mozoljev v predelu brade.
Mozolji na bradi se lahko povečajo zaradi različnih razlogov, od ponavljajočega se dotikanja obraza, premalo ali preveč čiščenja, uporabe neustreznih kozmetičnih izdelkov, hormonskih neravnovesij, nezdravega življenjskega sloga, stresa lahko pa so tudi odziv na novo vpeljani kozmetični izdelek. Razlogov je lahko mnogo in prav toliko tudi načinov, na katere si lahko pomagamo.
Preprečevanje mozoljev na bradi
V nadaljevanju predstavljamo nekaj kratkih nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri boju z nastankom mozoljev na bradi.
- Uporabljajte izdelke z azelaično in salicilno kislino.
Premišljeno izbrane aktivne sestavine vodijo k najboljšim rezultatom. Azelaična kislina je naravna učinkovina, ki je že desetletja uveljavljena v dermatologiji in jo v višjih koncentracijah uporabljajo v medicinskih preparatih za odpravljanje aken, mozoljev in rdečice.
Je dovolj nežna, da jo tolerira tudi najobčutljivejša koža, še več, z redno uporabo okrepi mikrobiom kože in jo naredi odpornejšo. V kombinaciji s salicilno kislino odmaši in očisti pore, deluje protivnetno in pospeši bledenje madežev, ki ostanejo po mozoljih.
- Koži zagotovite dovolj vlažilne nege in antioksidantov.
Na trgu je veliko izdelkov, ki vključujejo izdelke s prilagojenimi formulacijami in aktivnimi učinkovinami, ki so izjemno učinkovite pri lajšanju in odpravljanju težav z mozolji. Izjemen potencial imajo tudi nekatere naravne molekule, ki lahko prispevajo k izrazitemu izboljšanju stanja brez, da bi pri tem povzročile neželene stranske učinke.
Izdelki za nego mešane in mastne kože morajo v prvi vrsti biti dovolj nežni, da kože ne izsušijo ali dodatno obremenijo. Bogati morajo biti z antioksidanti, saj tako zagotovijo učinkovito protivnetno delovanje, obenem pa morajo ciljno delovati na kožne pore, saj se tam pojavljajo zametki aken in nečistoč.
Hemptouch linija izdelkov je ustvarjena prav za kožo, ki je izgubila ravnovesje in se sooča s povečanim izločanjem kožne maščobe, mozolji, zamašenimi porami, rdečico in sledmi preteklih izbruhov. V rutini za ravnovesje kože boste našli vse, kar vaša koža potrebuje, da spet sije v zdravem in poenotenem videzu.
Negovalni trio za ravnovesje kože
Trio izdelkov za ravnovesje nečiste kože poskrbi za popolno nego kože, ki se sooča s prekomernim izločanjem kožne maščobe i.. Podrobnosti
72,50 €
65,25 €
- Ne dotikajte se obraza in skrbite za čist telefon.
Z dotikanjem obraza prenesemo nečistoče na kožo in tako bistveno povečamo možnosti za vnetje.
Telefon je dnevno v stiku z našo kožo, torbico in vsemi mogočimi površinami, kjer se lahko razmnoži mnogo bakteriji, ki jih ob stiku s kožo prenesemo na povrhnjico in tako zanetimo vnetje.
4. Pomagajte koži pri procesu luščenja.
Piling je pomemben korak pri ohranjanju svežega videza polti in preprečevanju izbruhov na dolgi rok. Toda preagresivni kislinski izdelki lahko povzročijo draženje kože in stanje še poslabšajo.
Azelaična kislina je tudi v tem pogledu nekaj posebnega, saj skrbi za izjemno nežno luščenje, ki podpre kožo v procesu izmenjave celic in pri tem celo okrepi njen mikrobiom.
5. Uravnotežena prehrana.
Pomen uravnotežene prehrane je izjemnega pomena za ohranjanje ravnovesja kože. Mlečni izdelki, procesirana živila in sladkor pospešijo vnetje.
Naša koža deluje kot izločevalni organ, ki skrbi za izločanje toksinov. Ko zaužijete več mlečnih izdelkov, kot jih vaše telo lahko prebavi, se lahko ti izločijo v obliki mozoljev na bradi.
Najboljši način, da ugotovite, ali so vaše akne neposredno povezane z uživanjem mlečnih izdelkov je, da za tri tedne popolnoma izločite mlečne izdelke iz svoje prehrane.
6. Probiotiki.
Uživanje probiotikov v obliki dopolnil ali fermentirane hrane pripomore tudi k ravnovesju kože.
Mozolji zahtevajo svoj čas in potrpežljivost
V primeru dalj časa trajajočih izbruhov se posvetujte o stanju z dermatologom, da ugotovite, katere možnosti zdravljenja bi bile najboljše za vas.
Iskanje ustreznega zdravljenja in proces odpravljanja mozoljev je lahko dolgotrajen, zato bodite potrpežljivi.