Ste že slišali za hialuronsko kislino – »čudežno« snov v našem telesu, ki slovi po izjemni sposobnosti zadrževanja vlage? Ta naravna snov, ki se nahaja zlasti v vezivnem tkivu, je namreč ključna prav za ohranjanje mladostnega videza in zdrave kože. Pa veste, kako je sestavljena? Ali kakšne so še njene druge prednosti za kožo?
V članku preberite, kako hialuronska kislina deluje, zakaj je postala nepogrešljiva v sodobni negi kože in kakšna je povezava med hialuronsko kislino ter CBD izdelki.
Kaj je hialuronska kislina?
Hialuronska kislina je molekula polisaharid (tj. velik in kompleksen ogljikov hidrat), znana tudi kot hialuronan. Skupaj s kolagenom in elastinom je ena glavnih sestavin vezivnega tkiva, ki skrbi za vlaženje in čvrstost kože.
S staranjem pa se proizvodnja hialuronske kisline zmanjšuje, kar lahko vodi do izgube vlage, zmanjšanja volumna in nastanka drobnih gub.
Na splošno pravimo, da obstajata dve obliki hialuronske kisline, in sicer visokomolekularna in nizkomolekularna. Visokomolekularna hialuronska kislina ima večje molekule, ki delujejo na površini kože. Tam tvorijo zaščitno plast, ki zadržuje vlago in ščiti kožo pred izgubo hidracije. Po drugi strani pa nizkomolekularna hialuronska kislina vsebuje manjše molekule, ki lahko prodrejo globlje v kožo. To omogoča, da izboljšujejo strukturo kože in povečujejo njeno elastičnost, kar prispeva k bolj zdravemu in mladostnemu videzu kože od znotraj.
Kakšne so koristi hialuronske kisline?
- Vlaži kožo: kot že omenjeno, hialuronska kislina deluje tako, da privlači vodo in jo zadržuje v koži, s čimer pomaga ohranjati njeno naravno vlažnost. To pripomore k tem, da je koža bolj mehka, gladka in voljna. Poleg tega lahko izboljša tudi videz drobnih linij in gubic, saj zapolni prostor med celicami kože ter tako daje bolj enakomeren in svež videz.
- Kožo učvrsti: mlajša koža je čvrsta in napeta, vendar iz leta v leto izgublja vse več svoje elastičnosti. Negovalni izdelki, ki vsebujejo hialuronsko kislino, lahko pomagajo upočasniti ta proces in prispevajo k bolj mladostnemu videzu.
- Pomaga proizvajati kolagen in elastin: hialuronska kislina ima sposobnost prodiranja v globlje plasti kože, tam pa stimulira sintezo kolagena za kar 20 %, zato pomaga povečati čvrstost kože. S pomočjo elastina in kolagena se izognemo globokim gubam, ki so največji pokazatelj staranja kože.
- Poskrbi za hitrejše celjenje ran: hialuronska kislina pomaga pri procesu regeneracije tkiva, ki je pomemben pri celjenju ran. Razne študije potrjujejo, da lahko nanos te kisline na rano hitreje zaceli poškodovano tkivo.
- Deluje antioksidativno: hialuronska kislina je močan antioksidant, ki se bori proti prostim radikalom v telesu, ki prispevajo k prezgodnjemu staranju in poškodbam kože.
- Podpira zaščitno pregrado kože: z redno uporabo lahko hialuronska kislina okrepi zaščitno pregrado kože, kar pomaga ohranjati njeno naravno ravnovesje in jo varuje pred zunanjimi vplivi, kot so onesnaženje in UV sevanje.
V kakšni obliki jo lahko uporabljamo?
Pri negi obraza lahko hialuronsko kislino uporabimo v različnih oblikah, kot so serumi, kreme in injekcije.
Serumi so običajno lažje teksture in se hitro vpijajo, primerni pa so za dnevno uporabo pod drugimi izdelki.
Kreme s hialuronsko kislino so bolj hranljive in primerne za nočno nego, saj delujejo globlje in dlje časa.
Injekcije hialuronske kisline pa ponujajo najbolj direktno in intenzivno hidracijo ter pomlajevanje kože, pogosto pa se uporabljajo za ciljno zdravljenje globokih gubic in pomanjkljivosti.
Katera oblika uporabe je najbolj primerna, je odvisno predvsem od specifičnih potreb in želenih rezultatov posameznika.
Možni stranski učinki in previdnostni ukrepi
Pri uporabi hialuronske kisline so možni nekateri stranski učinki, ki vključujejo alergijske reakcije, kot so srbenje, otekanje ali rdečica kože. Pred začetkom uporabe je zato priporočljivo opraviti preizkus na majhnem predelu kože.
Poleg tega se je priporočljivo izogibati uporabi hialuronske kisline v naslednjih primerih:
- Aktivna vnetja ali poškodbe kože: V primeru aktivnih vnetij ali poškodb kože je bolje odložiti uporabo hialuronske kisline, saj lahko slednja draži ali poslabša stanje kože.
- Zgodovina alergijskih reakcij: če ste že imeli alergijske reakcije na druge dermalne polnilne snovi ali sestavine kozmetičnih izdelkov, se je priporočljivo pred samo uporabo posvetovati še z dermatologom.
- Drugi izdelki: izdelki, ki kombinirajo hialuronsko kislino z drugimi zdravili ali spojinami, imajo lahko določena tveganja za stranske učinke.
Hialuronska kislina v kombinaciji s CBD
Kot že rečeno, deluje hialuronska kislina kot magnet, ki privabi vlago v kožo. V pomoč pri vlaženju kože vam je lahko tudi naša Vitaminska krema za obraz, ki je obogatena prav s hialuronsko kislino, konopljinim oljem ter konopoljinim hidratom. Vse tri sestavine zagotavljajo takojšnjo hidracijo, učvrstijo kožo, spodbujajo njeno dolgoročno zdravje in ji zagotavljajo sijaj.
Vitaminska krema za obraz 50 ml
Bogato negovalna, vlažilna krema zagotavlja takojšnjo hidracijo, kožo učvrsti in zgladi ter spodbuja dolgoročno zdravje in .. Podrobnosti
27,50 €
Za še boljše rezultate pa lahko preizkusite tudi Vlažilno esenco za sijočo polt, ki predstavlja prvi korak vlaženja za vsak tip kože. Hialuronska kislina v vlažilni esenci globinsko navlaži za učinek napete in gladke kože, polifenoli bele jelke povečajo njeno elastičnost, dragoceni konopljin hidrolat pa polt poživi in ji povrne sijaj.
Vlažilna esenca za sijočo polt 100 ml
Esenca z osvežujočo serumsko teksturo kožo intenzivno navlaži, ji vrača prožnost in sijaj ter poveča učinek nadaljnjih korakov neg.. Podrobnosti
26,00 €
Esenca deluje tako, da zapolni vodne kanalčke v koži ter izboljša prehod in ciljno delovanje aktivnih sestavin krem ali serumov, ki so vaš nadaljnji korak nege.
P.S. Kaj pa še lahko sami storimo, da bo koža ostala čim bolj navlažena?
Zdrav življenjski slog vam bo pomagal, da boste dlje ohranili mehko, gladko in čvrstejšo kožo. Poskrbite za dovolj gibanja in uravnoteženo prehrano, spijte obilo vode, omejite uživanje alkohola, opustite kajenje in se ponoči dobro naspite.
Viri
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22915-hyaluronic-acid
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hyaluronic-acid