Jana je mamica zelo živahnega triletnika, ki se sooča s kar nekaj težavami. Malček hitro menja razpoloženja – dobra volja se lahko v sekundah spremeni v jok in agresivno vedenje, ponoči slabo spi, težko je dalj časa zbran in občasno se mu na koži pojavljajo rdeči in srbeči izpuščaji.
Malček se prehranjuje v skladu s smernicami zdravega prehranjevanja – izogibanje sladkorjem in predelani hrani, umetnim konzervansom in barvilom, sladkanim pijačam, belemu kruhu in drugim nezdravim živilom. Kljub upoštevanju vseh predlaganih smernic težave niso izginile.
Obiski različnih strokovnjakov, pregledovanje literature in brskanje po spletu so Jano pripeljali do naslednjega spoznanja – morda gre za preobčutljivost na salicilate.
Kaj so salicilati?
Salicilat so spojine, ki bazirajo na salicilni kislini. Salicilati so naravno prisotni v številnih rastlinah, kjer delujejo kot naravni imunski hormon in konzervans, ki varujejo rastline pred boleznimi, škodljivci, glivami in škodljivimi bakterijami. Salicilate se pridobiva tudi sintetično, uporabljajo se v zdravilih (aspirin), konzervansih, kozmetiki, parfumih, …
Kaj je preobčutljivost na salicilate?
V visokih odmerkih so salicilati škodljivi za vse. Vendar pa lahko večina ljudi normalno predela določene količine salicilata, ki so prisotne v prehrani, kozmetiki in zdravilih. Majhen odstotek prebivalstva pa je na salicilate preobčutljiv, kar pomeni, da ima lahko že majhna količina teh snovi negativne posledice na njihovo zdravje. Takrat govorimo o preobčutljivosti na salicilate ali o salicilatni intoleranci. Preobčutljivost na določeno snov ni enaka alergiji, kjer gre za reakcijo ob najmanjši količini alergena, ki ga vnesemo v telo. Salicilati imajo kumulativni učinek v telesu, kar pomeni, da se njihova količina nalaga in, ko doseže za občutljivo osebo »kritično raven« se lahko pojavijo simptomi.
Kakšni so simptomi preobčutljivosti na salicilate?
- Srbeči izpuščaji na koži
- Težave s prebavo, bolečine v trebuhu
- Glavobol
- Spremembe razpoloženja, nemirnost
- Kašelj, znaki prelada
- Težave z dihanjem, poslabšanje simptomov astme
- Drugi simptomi, ki se razlikujejo med osebami
Hrana, kjer so naravno prisotni salicilati
SADJE
- Zeleno jabolko
- Borovnice
- Brusnice
- Marelice
- Češnje
- Grozdje
- Ananas
- Pomaranča
ZELENJAVA
- Vložene zelene olive
- Paprika
- Čili
- Šampinjoni
- Radič
- Kumarice
- Brokoli
- Špinača
- Paradižnik
Kako prepoznati preobčutljivost na salicilate?
Edini način, da prepoznate preobčutljivost na salicilate je dieta, kjer se izogibate hrani, ki vsebuje visoke količine teh snovi. Po 4-6 tednih diete se bi v primeru preobčutljivosti morali pokazati pozitivni rezultati na počutju, razpoloženju in stanju kože. Ker pa so simptomi preobčutljivosti na salicilate lahko podobni marsikateri drugi bolezni, je pomembno, da se pred dieto najprej o simptomih posvetujete s svojim zdravnikom.
Kaj lahko naredite ob preobčutljivosti na salicilate?
Glavni nasvet, ki ga strokovnjaki nudijo osebam, ki so preobčutljive na salicilate je, naj se izogibajo izdelkom in hrani, ki vsebujejo salicilate. Pri hrani ni potrebna popolna abstinenca (kot v primeru alergije) ampak naj se vnos "problematičnih" živil zmanjša na minimum. Pomembno je tudi, da pri izbiri kozmetike in izdelkov za nego kože vedno preverite če vsebujejo salicilno kislino, ker bodo takšni izdelki dodatno razdražili kožo tam, kjer naj bi prinesli olajšanje.
Za lajšanje ekcemov in srbeče ter razdražene kože predlagamo uporabo Konopljinega mazila za suho kožo, ki je popolnoma naravno in tudi brez dodatka eteričnih olj, ki lahko pri nekaterih posameznikih sprožijo alergijsko reakcijo. Mazilo temelji na hladno stiskanem konopljinem olju, kjer so ohranje vse aktivne učinkovine - tudi popolno razmerje Omega 3 in 6 maščobnih kislin.