Endokanabinoidni sistem uravnava delovanje velikega dela naših fizioloških funkcij
Med telesne funkcije, ki jih uravnava endokanabinoidni sistem spadajo tudi spanje, spomin, apetit, bolečina in vnetja, razpoloženje in celo reprodukcija. Lahko bi rekli, da je endokanabinoidni sistem dirigent našega organizma, ki poskrbi, da vsi elementi orkestra delujejo skladno.
V primeru bolezni in stresa endokanabinoidni sistem poveča svojo aktivnost
Znanstveniki so v različnih študijah opazovali delovanje endokanabinoidnega sistema, ko je v telesu prisotna bolezen. Pri velikem številu bolezni, mednje spadajo tudi nevrodegenerativne bolezni, ravmatoidni artritis in rak, so opazili povečano delovanje endokanabinoidnega sistema. To potrjuje domnevo, da povišana aktivnost endokanabinoidnega sistema pomaga vzpostaviti ravnovesje med različnimi telesnimi funkcijami in tako aktivno deluje proti boleznim in njihovim posledicam.
Slabo delovanje endokanabinoidnega sistema je lahko vzrok za nekatere bolezni
Kaj se zgodi, če postane endokanabinoidni sistem v telesu izčrpan? Znanstveniki so ugotovili, da je v določenih pogojih, povezanih z preobčutljivostjo na bolečino (kot so migrene, fibromialgija in sindrom razdražljivega črevesja) delovanje endokanabinoidnega sistema oslabljeno. Teorija se imenuje Klinična šibkost endokanabinoidnega sistema ali Clinical Endocannabinoid Deficiency in govori o nadomeščanju endokanabinoidov s fitokanabinoidi iz konoplje, kar vodi v izboljšano delovanje sistema in posledično lajšanje bolezenskih stanj.
Vnos konopljinih fitokanabinoidov spodbudi delovanje našega endokanabinoidnega sistema
Raziskave kažejo, da lahko že majhne doze kanabinoidov iz konoplje spodbudijo telo, da ustvarja več enokanabinoidov in več kanabinoidnih receptorjev. To odkritje sproža veliko polemik na temo preventivnega uživanja kanabinoidov z namenom preprečevanja nastanka bolezni, ki so pogosto posledica porušenega ravnovesja med različnimi telesnimi funkcijami. Gre torej za preventivno uživanje CBD kanabinoida z namenom ohranjanja ravnovesja med v telesu in harmonizacije telesnih funkcij.
Endokanabinoidni receptor anandamid je najbolj številčen živčni prenašalec v človeških možganih
Vsi ste že kdaj slišali za živčne prenašalce, ki jih imamo v možganih in telesu – gre za biokemične snovi, ki prenašajo informacije med nevroni. Najbolj znana živčna prenašalca sta serotonin in dopamin, v zadnjem času pa se vedno več pozornosti posveča endokanabinoidnemu receptorju anandamidu, ki se je izkazal za številčno najbolj zastopano biokemično snov v možganih.