Za vas smo pripravili seznam škodljivih sestavin, ki se v kozmetiki pojavljajo najpogosteje. V nadaljevanju si lahko preberete, za katere snovi gre, in kako jih prepoznamo.
1. Sintetične dišave
Dišave v kozmetičnih izdelkih so nekaj popolnoma vsakdanjega, razlog za uporabo je povsem enostaven – ustvarijo privlačen vonj. Zaradi prijetnega vonja se potrošniki odločimo za nakup, ne da bi preverili dejansko sestavo izdelka.
Težava tukaj je predvsem ta, da uporabo dišav v izdelkih podpira tudi naša zakonodaja. Proizvajalcem namreč ni potrebno navesti vseh arom in spojin v izdelku, uporabijo lahko zgolj besedo »fragrance« ali »parfum«. Za to besedo se lahko skriva do 200 različnih kemikalij, ki ostajajo neznanka.
Uporaba umetnih arom lahko povzroča močne glavobole, vrtoglavice in kožne težave. Da bi se temu izognili, poiščite izdelke, na katerih zasledite napis »phthalate–free«. Alternativa za sintetične dišave so naravne arome, ki jih lahko zasledimo v obliki eteričnih olj ali naravnih rastlinskih izvlečkov.
2. DEA in TEA
Dietanolamid in trietanolamin sta amina, ki se v kozmetiki uporabljata kot sredstvo za penjenje.
Obe sestavini sta rakotvorni, povzročata izbruhe alergij in suho kožo. Uporabljeni sta v izdelkih za umivanje in nego telesa.
3. Sintetična barvila
Razlog za uporabo umetnih barvil v izdelkih za nego kože je ta, da privlačen videz pritegne pozornost kupca. Vendar se moramo zavedati, da izgled ni vse, in da je pomembna sestava.
Po drugi strani ni nujno, da izdelki z lepim vonjem in barvo niso kvalitetni. Nekateri naravni proizvodi vsebujejo naravne dišave eteričnih olj in naravna barvila, ter so tako popolnoma ustrezni za uporabo, obenem so tudi privlačnega videza.
Da bi se prepričali o ustreznosti, preverimo etiketo s sestavo. Sintetične barve se skrivajo pod imeni FD&C / D&C / CI + številka, včasih tudi barva.
4. Petrolej
Petrolej lahko v izdelkih zasledimo pod mnogimi različnimi imeni: Petroleum, Petrolatum, Paraffin, Mineral Oil … Najdemo ga predvsem v izdelkih za ustnice, žal je prepogosto uporabljen tudi v otroških izdelkih.
Mineralno olje je dejansko stranski produkt nafte, ki se ga zaradi cenovne ugodnosti uporablja v kozmetiki. Negativnih vplivov je precej, največji izziv je zamašitev por, kar onemogoča dihanje koži.
Uporaba izdelkov s petrolejem lahko vodi do številnih bolezenskih stanj, zato vam uporabo toplo odsvetujemo.
5. Propilen glikol in polietilen glikol
Propylene Glycol, znan pod kratico PPG, je snov, pridobljena iz surove nafte. V izdelkih kot so losjon, dezodorant in drugi kozmetični izdelki, se uporablja kot vlažilna sestavina.
Ker gre za sintetično sestavino, so posledice uporabe lahko hude alergije, motnje delovanja srca in ostale zdravstvene težave.
Podobna sestavina je polietilen glikol (PEG), ki se uporablja v podobne namene, posledice pušča tako na naši koži, kot tudi na okolju.
6. Karmin
Karmin je naravno barvilo, ki sicer na naše telo in okolje ne pušča negativnih posledic. Vprašljiv je pravzaprav zaradi načina pridobivanja. Za proizvodnjo karmina mora namreč umreti nešteto hroščev, ki jih potem uporabijo kot naravno rdečo barvilo. Kljub temu, da ni vegansko niti 'cruelty-free', gre za dovoljeno snov tudi v naravni kozmetiki.
7. Parabeni
Parabeni so konzervansi, ki se uporabljajo za daljši rok trajanja izdelkov. Pri nanosu izdelkov s parabeni se naša koža ponavadi burno odzove in reagira z izpuščaji ali rdečico.
Kako jih prepoznati? Na embalaži izdelkov lahko parabene odkrijete pod imeni Methyl, Propyl, Ethyl, (Iso)Butyl -paraben. Uporablja se jih predvsem v izdelkih za nego telesa, kot so šamponi, geli za tuširanje, losjoni ipd.
Posledice, ki jih pusti uporaba teh snovi, so alergijske reakcije, rak dojk in motnje delovanja hormonov. Nekatere države so uporabo parabenov že prepovedale.
8. Živo srebro
Živo srebro se velikokrat pojavlja v kapljicah za oči. Uporaba ima lahko negativne posledice na delovanje našega organizma, prevelike količine so lahko izjemno nevarne in ogrožajo naše življenje.
V izdelkih ga prepoznamo pod številnimi imeni, nemogoče je, da bi našteli čisto vsa. Nekaj najpogostejših je: Mercury, Mercuric Iodide / Chloride, Quicksilver …
9. Sodium Lauryl in Laureth Sulfate
Za kraticama SLS in SLES se skrivata dva najbolj znana penilca, ki sta obvezna sestavina v vseh sintetičnih šamponih in milih. Gre za izjemno močni sestavini, uporabljeni tudi v gradbeništvu.
Posledice uporabe se največkrat odražajo na lasišču, ki se prične luščiti, dobi lišaje in prhljaj. Težava v umetnih penilcih je ta, da odstranijo hidrolipidni sloj kože, kar izsuši lasišče in poškoduje našo kožo.
Če ste uporabniki konvencionalnih šamponov zaradi razkošne pene, vas seveda popolnoma razumemo. Kljub temu vam svetujemo, da preizkusite naš Šampon s hidrolatom, ki tovrstnih penilcev ne vsebuje in z naravnimi čistilnimi sestavinami razmasti naše lasišče.
Pomirjujoč šampon brez sulfatov nežno očisti vse tipe las, jih obnovi, okrepi in zaščiti občutljivo lasišče... Podrobnosti 17,50 €
10. Ftalati
Kot zadnjo moramo izpostaviti skupino kemičnih spojin, phthalate, ki jih najpogosteje zasledimo v dišavah, parfumih, lakih za nohte in sprejih za lase. Uporabljeni so zaradi svoje dolgotrajne obstojnosti, vendar so za zdravje izjemno škodljivi.
V izdelkih jih bomo odkrili pod imeni dibutyl phthalate (DBP), diethyl phthalate (DEP) ali dioctyl phthalate (DEHP).
Prišli smo do konca seznama 10. najbolj škodljivih sestavin, ki jih lahko zasledimo v kozmetičnih izdelkih. Poleg vseh naštetih je mnogo še tistih, ki smo jih izpustili, saj je seznam enostavno predolg. Da bi se v veliki meri izognili vsem tem nevarnim spojinam, vam priporočamo, da se vselej odločate za nakup naravne kozmetike, ki jo prepoznate po različnih certifikatih in oznakah, kot so 'Vegan', 'Cruelty-free', 'Natrue certifikat' ipd.
Namen članka ni prestrašiti, temveč izobraziti o zdravju nevarnim spojinam, ki se jim tako težko izognemo. Z izbiro naravnih izdelkov boste naredili uslugo ne le svojemu telesu, temveč tudi okolju.
Zakonodajo na tem področju čaka še dolga pot. Zato je na nas, da preudarno izbiramo proizvode, ki jih nanašamo na svojo kožo in se nakupovanja izdelkov lotimo celostno. Pri tem pa upamo, da vam bo v pomoč naš blog.
https://onaplus.delo.si/10-zdravju-skodljivih-sestavin-ki-jih-ne-sme-vsebovati-vasa-kozmetika
https://www.madaracosmetics.com/en/blog/10-toxic-cosmetic-ingredients
https://biopark.si/skodljive-sestavine/